Oulun Kokoomus

Kokoomuksella on Oulun kaupunginvaltuustossa 13 edustajaa. Kokoomuksen valtuustoryhmän puheenjohtajana toimii Jarmo J. Husso ja varapuheenjohtajana Hanna Haipus. Kokoomuksen Oulun kunnallisjärjestön puheenjohtajana toimii Sami Pikkuaho. Juha Hänninen toimii Oulun kaupunginvaltuuston puheenjohtajana. Kaupunginhallituksen jäseniä ovat Jarmo J. Husso (varalla Lyly Rajala), Sami Pikkuaho (varalla Tomi Kaismo) ja Minna Åman-Toivio (varalla Hanna Haipus).

 

VALTUUSTORYHMÄ

 

Hanna Haipus

DI, liiketoimintajohtaja

hanna.haipus@ouka.fi

Niilo Heinonen

Opiskelija

044 030 0851

niilo.heinonen@ouka.fi

Janne Heikkinen

Kansanedustaja

040 555 4263

janne.heikkinen@ouka.fi

Jarmo J. Husso

Toimistusjohtaja

040 068 0291

jarmo.husso@ouka.fi

Juha Hänninen

TM, majuri res.

040 034 0359 (koti)

044 703 1105 (työ)

juha.hänninen@ouka.fi

Tomi Kaismo

Yrittäjä

045 670 7600

tomi.kaismo@ouka.fi

Jari Laru

KT, yliopistonlehtori

040 511 8478

jari.laru@ouka.fi

Mikko Merihaara

DI, tuotekehityspäällikkö

040 543 1224

mikko.merihaara@ouka.fi

Sami Pikkuaho

Toimitusjohtaja/yrittäjä

040 079 6889

sami.pikkuaho@ouka.fi

Lyly Rajala

Yrittäjä, toimittaja

050 511 3170

lyly.rajala@ouka.fi

Teija Ruokamo

Yrittäjä

050 531 9191

teija.ruokamo@ouka.fi

Mari-Leena Talvitie

DI, kansanedustaja

044 527 3288 (työ)

mari-leena.talvitie@ouka.fi

Minna Åman-Toivio

Yrittäjä

040 502 5761

minna.aman-toivio@ouka.fi

 

Kunnallisjärjestö

Kokoomuksen Oulun kunnallisjärjestö on jäsenenä piirissä eli Pohjois-Pohjanmaan Kokoomuksessa ja puolueessa eli Kansallisessa Kokoomuksessa. Kunnallisjärjestön jäseniä ovat oululaiset Kokoomuksen paikallisyhdistykset, joita on tällä hetkellä 12. Kunnallisjärjestö huolehtii esimerkiksi vaalityöstä Oulussa ja asettaa ehdokkaat kuntavaaleihin. Kunnallisjärjestö toimii niin järjestöllisenä, koulutuksellisena kuin poliittisenakin organisaationa. Käytännössä kunnallisjärjestö toimii yhteistyössä Kokoomuksen Oulun valtuustoryhmän kanssa. Valtuustoryhmän jäsenillä on puhe- ja läsnäolo-oikeus kunnallisjärjestön hallituksen kokouksissa ja kunnallisjärjestö voi tehdä pohjaesityksiä poliittisiin kysymyksiin tai luottamushenkilövalintoihin, joista valtuustoryhmä lopullisesti päättää. Kokoomuksen Oulun kunnallisjärjestö on rekisteröity yhdisys ja sen toimintaa sääntelee yhdistyslain lisäksi yhdistyksen omat säännöt, mutta myös puolueen ja piirin säännöt sekä yhteisesti sovitut periaatteet.

Kokoomuksen Oulun kunnallisjärjestön hallitukseen kuuluvat: puheenjohtaja Sami Pikkuaho, varapuheenjohtaja Anna-Liisa Lämsä, taloudenhoitaja Niilo Heinonen sekä hallituksen varsinaiset jäsenet Anna Rounaja, Harri Kuoppamaa, Jarkko Ruottinen, Tero Väyrynen, Henna Perätalo, Antti Haapalainen, Aimo Sutinen ja Sirkka-Lissa Myllylä. Hallituksen varajäseninä toimii Riku Kortejärvi, Antti-Pekka Poutiainen, Kaisu Tuomi ja Irene Oukka.

Seuraava kunnallisjärjestön hallituksen kokous pidetään 5.9. kello 17.00 piiritoimistolla.

 

Oululaiset kokoomusyhdistykset

Merikosken Kokoomus:  puheenjohtaja Juhani Suopanki, 050 064 4920

Oulujoen Kokoomus: puheenjohtaja Timo Karhu, 044 971 6721,  kotisivut

Oulun Eteläinen Kokoomusseura: puheenjohtaja Teija Ruokamo, 050 531 9191

Oulun Kokoomusseura: puheenjohtaja Mervi Haahti, 040 772 0036

Oulun Pohjoinen Kokoomus: puheenjohtaja Pekka Simonen, 040 519 6071

Pokkisen Kokoomus: puheenjohtaja Mono Kuoppala, 044 388 1104

Terva-Toppilan Kokoomus: puheenjohtaja Heli Pihlajamaa, 040 778 5397

Oulun Kokoomusnaiset: puheenjohtaja Anna-Liisa Lämsä, 040 756 5015, kotisivut

Tervaportin Kokoomusnaiset: puheenjohtaja Laila Kivirauma, 050 523 7871

Linnasaaren Kokoomusnuoret: puheenjohtaja Sebastian Stenfors, 040 746 6922

Oulun Kokoomuksen Nuoret: puheenjohtaja Jasmin Urpilainen, 040 419 5664

Oulun Kokoomusopiskelijat: puheenjohtaja Mikko Rantanen, 040 557 1785

 

Facebook: https://www.facebook.com/oulunkokoomus/